Vizyon & Misyon

Hukuk düzeni, toplumsal hayata yön veren kurallar arasında hiç tereddütsüz en önemlisidir. Hukuk kurallarının üstlenmiş olduğu işlev hukuk eğitiminin de önemini ortaya koyar. Günümüzde yaşanan hızlı değişim ve gelişim süreci göstermiştir ki özellikle ekonomik, siyasi ve sosyla ilişkilerin artmasıyla birlikte ülkeler ve bunlara özgü sistemler arasındaki sınırlar kalkmakta; her gün inşa edilen yeni köprüler yoluyla farklı coğrafyalar birbirine bağlanmaktadır. Böylesine yoğun hareketliliğin yaşandığı toplumsal hayat alanında ortaya çıkabilecek hukuki sorunların çözümü, çok yönlü bir bakış açısın ı gerektirir. 

Hukukçu, öncelikle kendi hukuk sistemine egemen olmalıdır. Buna karşılık sadece ulusal mevzuata egemen olmak sürekli etkileşim içinde olan toplumsal hayatın gereksinimlerine yanıt verebilmek için yeterli olmaz. Bunu ancak hukukun evrensel ilkelerinin ışığı altında yerli ve yabancı hukuk sistemlerini karşılaştırmalı olarak değerlendirebilen bir hukukçu başarabilir. 

Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi bünyesinde verilen hukuk eğitimi de böyle bir hukukçu modelinin yetiştirilmesini amaçlar.


Bu sayfa Hukuk Fakültesi tarafından en son 06.02.2024 11:58:13 tarihinde güncellenmiştir.

HIZLI ERİŞİM