Sık Sorulan Sorular

Mezuniyet

•  

Tek Ders Sınavı ve Üç Ders Sınavı

MADDE 27 - Değişiklik : Resmi Gazete 08.10.2019 – 30912

(1) Tek Ders Sınavına, Hukuk Fakültesi öğrencileri hariç, mezuniyeti için azami öğrenim süresi içerisinde olan öğrencilerden, devam şartını yerine getiren ve tek dersten sorumluluğu kalanlar veya mezuniyeti için GANO’sunun en az 2,00 olma şartı hariç tüm gerekleri yerine getirmiş öğrenciler katılabilir. Bu sınav sonucunda alacağı notun katkısıyla GANO’sunu en az 2,00 düzeyine çekebilecek durumda olma koşuluyla, yarıyıl/yıl sonunda yalnızca bir dersten tek ders sınav hakkı tanınır. Tek ders sınav günü akademik takvimde belirtilir.

(2) Tek Ders Sınavına katılacak öğrenciler sınava girecekleri ilgili yarıyılın/yılın öğrenim harcını öderler. Yaz dönemi zorunlu stajı kalan öğrenciler tek ders sınav hakkından yararlanır. Öğrencilere, stajı başarı ile tamamladıktan sonra ilgili birim yönetim kurulu kararı ile geçici mezuniyet belgesi veya diploma verilir. Staj için geçen süreler azami öğrenim süresinden sayılır.

(3) Tek ders sınavında alınan not ham başarı notu sayılır ve Senato tarafından belirlenen esaslara göre harfli başarı notuna çevrilir. Başarısızlık halinde, ders sonraki yarıyılda/yılda tekrarlanır veya öğrenci, akademik takvimde belirtilen sonraki tek ders sınavına alınır.

(4) Değişiklik : Resmi Gazete 27.10.2023 – 32352

Üç ders sınavına (UC); azami öğrenim süresinde devam şartını yerine getiren,

mezuniyeti için anadal programında veya anadal mezuniyeti sonrası çift anadal programında en fazla üç dersten başarısız olan

veya müfredatını başarı ile tamamlayan ancak mezuniyeti için gerekli olan GANO koşulunu sağlayamayan

Hukuk Fakültesi Öğrencileri,

yarıyıllık ya da yıllık olmasına bakılmaksızın akademik takvimde belirtilen tarihlerde katılabilir.

Başarısız olmaları halinde öğrenciler, akademik takvimde belirtilen tarihlerde üç ders sınavına tekrar girebilir.

Daha önce alınmamış veya devamsızlıktan kalınan ders/dersler için üç ders sınav hakkı yoktur.

Üç ders sınavlarının mazeret sınav hakkı bulunmaz

Üç ders sınavlarında alınan notlar ham başarı notu sayılır ve Senato tarafından belirlenen esaslara göre harfli başarı notuna çevrilir.

En fazla üç dersten başarısız olan, müfredatını başarı ile tamamlayan ve mezuniyeti için gerekli olan

GANO koşulunu sağlayamayan veya başarısız olunan ders ile birlikte

GANO yükseltmek isteyen öğrenciler,

toplam üç ders ile sınırlı kalmak şartıyla

üç ders sınavına girebilir.

Öğrenciler, mezuniyet için istenen GANO koşulunu sağlamak amacıyla yapılan sınavlara ancak DD veya DC notu alınan derslerden girebilir.

Hukuk Fakültesi öğrencileri birinci fıkradaki tek ders sınav hakkından yararlanamaz.”

Üniversitemizde aktif öğrenciler  lise diplomasını alabilir. 

Diplomaların aslının gerektiği dırumlarda 
öğrencinin lise diplomasının "aslı gibidir" yapılan bir örneği ne diplamanın aslının ilgiliye hangi nedenle verildiği belirtilerek öğrencilerin lise diploması ilgiliye verilir.

İşlem Dayanağı Belgeler
04.08.2016 tarih ve 1600205006
28.12.2017 tarih ve 1700380471

MARMARA ÜNİVERSİTESİ

ÖN LİSANS VE LİSANS PROGRAMLARI MEZUN ÖĞRENCİLERİNİN BAŞARI SIRALAMASININ BELİRLENMESİNE İLİŞKİN YÖNERGE

MARMARA ÜNİVERSİTESİ
ÖN LİSANS VE LİSANS PROGRAMLARI MEZUN ÖĞRENCİLERİNİN BAŞARI SIRALAMASININ BELİRLENMESİNE İLİŞKİN YÖNERGE

Senato: 02/10/2018 tarih ve 369-10

BİRİNCİ BÖLÜM
Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

Amaç
MADDE 1- (1) Bu yönergenin amacı, Marmara Üniversitesi ön lisans ve lisans programı öğrencileri ile mezunlarından dereceye girenlerin başarı sıralamasına ilişkin esasları belirlemektir.

Kapsam
MADDE 2- (1) Bu yönerge, Marmara Üniversitesi ön lisans ve lisans programı öğrencileri ile mezunlarının başarı sıralamasına ilişkin usûl ve esasları kapsar.

(2) 2547 sayılı Kanun’un 46 ncı maddesinin (h) ve (ı) fıkraları gereğince yapılacak ilk yüzde ona giren ikinci öğretim öğrencilerin tespiti Yükseköğretim Kurulunca belirlenen esaslara göre yapılır.

Dayanak
MADDE 3- (1) Bu Yönerge, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 14 üncü maddesine dayanılarak hazırlanmıştır.

Tanımlar
Madde 4 – (1) Bu yönergede geçen;
a. Birim: Marmara Üniversitesine bağlı fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokulları,
b. GANO: Genel Ağırlıklı Not Ortalamasını, ifade eder.

İKİNCİ BÖLÜM
Başarı Sıralaması Genel Esaslar, Değerlendirme

Mezun öğrenci başarı sıralamasına ilişkin genel esaslar

MADDE 5-

(1) Mezun öğrenci başarı sıralamasında GANO esas alınır. Dereceye giren öğrencilerin değerlendirilmesi ve tespiti birimlerin kendi “Yönetim Kurulları” tarafından yapılacaktır.

(2) Eşitlik halinde başarı sıralaması birden fazla öğrenci arasında paylaştırılır.

(3) Çift ana dal programı öğrencileri çift ana dal izledikleri programın ana dal öğrencileriyle birlikte sınıf ve mezun öğrenci sıralamasına dahil edilmez.

(4) Disiplin cezası alan öğrenciler sınıf veya mezun öğrenci başarı sıralamasına dahil edilmez.

Değerlendirme

MADDE 6- (1) Mezun öğrencilerin başarı sıralaması, akademik yarıyıl/yıl sonunda final sınavları sonrasında yapılır.

(2) İlgili eğitim öğretim yılının örgün ve ikinci öğretim güz ve bahar dönemi mezunları bir arada değerlendirilir.

(3) Yıllık eğitim yapılan birimlerde yılsonu, diğer birimlerde bahar yarıyıl final sınavı notlarının açıklanmasından sonra kesinleşen notlara göre başarı sıralaması tespit edilir.

(4) Başarı sıralaması genel not ortalamasına göre en yüksek nottan başlamak üzere bölüm ve programlar itibarıyla belirlenir. Aynı sıralama, ilgili birimlerde tüm bölüm ve program mezunları dikkate alınarak Fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokulu düzeyinde de yapılır.

(5) (Mülga: Senato Kararı 06.06.2023/439-13)

(6) Yapılan sıralama sonunda hazırlık sınıfı hariç normal öğretim süresi içinde veya daha kısa sürede mezun olanlar içinden, aşağıda belirtilen kapsamda başarı sıralaması yapılır.
a) Bölüm/programlar düzeyinde birinciler, ikinciler, üçüncüler,
b) Fakülte/Yüksekokul düzeyinde birinciler, ikinciler, üçüncüler.

(7) Mezun durumundaki öğrencilerin staj kapsamındaki çalışmalarını, yarıyıl/yılsonu sınav döneminin son gününe kadar tamamlamış olmaları gerekir. Staj mecburiyeti olan öğrencilerden stajlarını yapmayanlar değerlendirmeye alınmaz.

(8) Kesinleşen liste, ilgili birimlerin web sayfalarında duyurulur

(9) Dereceye giren mezunların tespitine ilişkin tarihler ilgili yılın Akademik Takviminde belirtilir. Bu tarihten sonra maddi hata ile veya sehven yapılan not değişikliği, özel öğrenci veya değişim programı notları vb. gibi notların işlenmesi nedeniyle listelerde olabilecek değişiklikler dikkate alınmaz ve derece listelerinde değişiklik yapılmaz.

(10) Diploma Töreni yapıldıktan sonra dereceye girme durumu sonradan tespit edilen öğrencilerin (maddi hata, mahkeme kararları, staj vb.) bulunması durumunda verilen dereceler değiştirilmez. Bu durumda bulunan öğrencilere durumlarını açıklayan belge verilecektir.

(11) Fakülte/Yüksekokul düzeyinde başarı sıralamasında ilk üç sırayı alan öğrencilere, Rektör imzalı “Başarı Belgesi” verilir.

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM
Hüküm Bulunmayan Haller, Yürürlük, Yürütme

Hüküm bulunmayan haller
MADDE 8- Bu yönergede hüküm bulunmayan hallerde, ilgili birim yönetim kurulu kararları uygulanır.

Yürürlük
MADDE 9- (1) Bu yönerge, 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılından itibaren yürürlüğe girer.

Yürütme
MADDE 10- (1) Bu Yönerge hükümlerini Rektör yürütür.

HIZLI ERİŞİM